Rozwiązanie Fundacji Rodzinnej to formalny proces, który wymaga spłaty zobowiązań Fundacji oraz w niektórych przypadkach zbycie (upłynnienie aktywów) Fundacji. Szczegółowe zasady likwidacji powinien określać Statut Fundacji Rodzinnej. Podjęcie decyzji o likwidacji Fundacji Rodzinnej może być podytkowane względami ekonomicznymi, wobec czego istotnym jest ustalenie, jakie są konsekwencje podatkowe powstaną dla samej Fundacji oraz jej beneficjentów.
- Podatek dochodowy od osób prawnych
Zgodnie z art. 24q ust. 1 ustawy o CIT, Fundacja rodzinna zapłaci podatek dochodowy w wysokości 15% od mienia przekazanego Fundatorowi lub Beneficjentom w związku z likwidacją Fundacji.
Zgodnie jednak z przepisami, w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej, przychód odpowiadający wartości mienia przekazanego Fundatorowi lub Beneficjentom pomniejsza się o wartość podatkową mienia wniesionego przez Fundatora.
Jak wskazał WSA w Łodzi w wyroku z dnia 28 listopada 2023 r., sygn. I SA/Łd 768/23, w przypadku wniesienia przez Fundatora do Fundacji rodzinnej określonej kwoty pieniężnej, kwota ta będzie pomniejszać przychód do opodatkowania w przypadku jej likwidacji.
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
Fundator oraz inne osób otrzymujące mienie Fundacji po jej rozwiązaniu zapłacą (lub nie zapłacą) podatków analogicznie co w przypadku otrzymywania świadczeń od Fundacji rodzinnej.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia się od podatku mienie otrzymane przez Fundatora oraz osoby z tzw. “0” grupy podatkowej” dla Fundatora (wstępni i zstępni) w przypadku likwidacji (rozwiązania) Fundacji, z zastrzeżeniem proporcji majątku wniesionego przez Fundatora.
W rezultacie, jeśli po likwidacji Fundacji Rodzinnej, w której 100% majątku zostało wniesione przez Fundatora w formie pieniężnej, Fundator otrzyma całość majątku Fundacji rodzinnej, to wskutek likwidacji Fundator nie zapłaci żadnego podatku.